205224-508b27279c25c.png

Desatero CHS

Desatero CHS Fredina Agi


1.Partáci  - naši psi jsou opravdovými partáky a členové rodiny. To znamená, že u nás nenajdete nikdy žádné kotce. Žádný z psů není oddělen od smečky/výjimka je hárající fena, která „trpí" s náma v domě a spí v ložnici vedle mé postele- po odchodu do práce manžela  mnohokrát i na ni .-))/. Psi mají svůj „venkovní pokoj" s neomezeným vstupem na zahradu a do domu.  Do domu mají přístup kdykoli chtějí a v domě mimo celkový prostor, mají i svůj psí pokoj, kde jsou pak i umístěna štěnata s mámou.

2.Výchova  - Psi jsou vychováváni k respektu k lidem, k druhým psům ve smečce, opatrnosti k dalším zvířatům /malému psovi, kočce/. Jsme jedna velká parta! Neexistují vážné šarvátky, oddělování psů apod. Naši psi bezproblému rozeznávají,  jak si mohou dovolit chovat a hrát  si s 2letým dítětem a nebo např. s 12letým. Máme-li štěnata, tak ostatní psi matku plně respektuji a funguje zde velká solidarita, starost a výchova štěnat  probíhá jako týmová práce!

3.Zdraví - Chovám pouze na zdravých zvířatech a o to  se také stará a dohlíží již 20 let náš skvělý pan veterinář MVDr. Dalibor Babinec.Rozhodla jsem se pro trnitější cestu chovu a to chovu na testovaných zvířatech. Naši psi mají všichni nejméně 3genetické testy. Ačkoli tyto DNA testy nejsou do chovu povinné a mnoho chovatelů je přehlíží /mnoho z nich úmyslně/, já se rozhodla takto. Snažím se a budu se snažit, aby z mé CHS stanice odcházely štěnata zdravá a geneticky nezatížená

4.Chov - feny nikdy nazařazuji do chovu ihned po bonitaci a  kdy je to klubem dovoleno tj. u kolii v 18měsících. Mé feny odchovávají svůj první vrh cca ve 3 letech, kdy jsou opravdu dospělé, vyrovnané a připravené plně na mateřství.  A myslím, si, že podle reakcí fen na březost, bezproblémových odchovů, to stojí za to.

5.Chov 2 - výběr krycího psa. Jak jsem již uvedla, velmi mi záleží na zdraví a proto jsem si  jednoho přivezla z Německa , podle mých představ a kriterii. Než  doroste, použila jsem pro své feny k nakrytí zahraniční psy. Ono zkloubit pěkného exteriérového psa i s nějakým titulem a výborným genetickým profilem opravdu jde - jen to dá trošku víc práce.

6.Krmení - jsem zastáncem pestré stravy. Psy krmím pouze superpremiovými krmivy, syrovým masem, mléčnými výrobky /tvaroh, sýr , atd/,čerstvou zeleninou a ovocem. Kvalitní krmení je základ a na tom  nešetřím.

7.Štěnata - Vždy jsou odchovávána v domě. I v létě je fena před porodem  již v domě, kde pak porodí a je stále pod dozorem ona i štěnata. /místo se štěnaty mám 1m od mé postele .-))/  Později se učí chodit ven hrát, venčit, ale vždy se vracejí na noc domů, do svého pelíšku.   Štěnata od nás odcházejí v 8 týdnech - odčervené, očkované, čipované s pasem, výbavičkou /krmením, hračkama, kšírkama atd/, s potvrzením od MVDr že jsou zdravá, s výsledky DNA, smlouvou, socializované   a s doživotním chovatelským servisem.     
                        

8.Socializace - tím, že jsou štěnata  vychovávána v domě, znají běžný chod domácnosti /mixer, vysavač,TV, radio atd/ Velmi rádi „pomáhají „s úklidem čehokoli a kdykoli/vždy toho co nechci, ale za to vždy s maximální ochotou!/. Učí se respektovat ostatní zvířata doma /výchovný levý hák od kočky, když ji chtějí naporcovat je k nezaplacení/ Znají hirarchii smečky a velmi brzy ji začnou dodržovat. Přesně vědí, který pes s nimi půjde vymýšlet lotroviny a kterému v žádném případě nesmí lést po hlavě .-)) Kontakt s lidma - dospělými i dětmi je samozřejmostí

9.Majitelé - ty vybírám s pečlivostí. Jsem schopná se rozloučit se zájemcem i v den odběru v případě, že se mi nebude líbit jeho chování a jednání k psům. Raději at štěně zůstane o pár týdnů doma déle, než aby žilo v prostředí pro něj nevhodném.  To, že se mi zatím daří vybírat skvělé majitelé svědčí  trvalý kontakt s nimi, zasílání zpráv, fotek, přijmutí rad, návštěvy u nás a odběr dalšího štěněte - no může si chovatel přát něco lepšího?

10.Pokrok - modernizace jde stále dopředu a to platí i v chovu psů. To o čem se mi ani nazdálo před více než 25lety, když jsem s chovem psů začínala je dnes běžné. Nebráním se žádným novinkám a své názory na některé věci dokážu přehodnotit a změnit, je-li to pro dobro chovu a psů a shoduje se to s mým přesvědčením /at se jedná o krmivo, nebo nový poznatek o zdraví/. Vždy jsem jednala a chovala psy podle svého nejlepšího svědomí a míním v tom pokračovat a zlepšovat vše co zvládnu. Dívám se na jejich svět jejich očima, ne to co lahodí oku lidskému.  Nemám krásnou zahradu s anglickým trávníkem a  kotcema na konci zahrady ozdobenými muškáty a ani to nechci.   Mí psi běhají po obyčejné zahradě -kde si vyběhali v trávníku cestičku, místo kytek „zdobí"zahradu  desítky hraček a  plyšáků a pet flašek, plivnou po vás pecku z třešní , donesou zbytek okousané hrušky, asistují at děláte cokoli, vyliji vám kafe - když si hrají kolem stolu na honěnou, někdy si zvrtnete nohu- když si štěnata vyhrabou zákopy…
...ale když mi pak spokojeně usnou pod nohama, jako právě nyní, je ten pohled a pocit k NEZAPLACENÍ!

Chovatelská stanice Fredina Agi
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one