205224-508b27279c25c.png

Historie a původ plemene čivava

Ačkoli existují historické dokumenty, popisující malé pejsky, podobající se typově dnešní čivavě, původ plemene je poněkud zahalen tajemstvím. Některé zdroje tvrdí, že tato nejmenší psí rasa vznikla v Číně, většina historiků ale uvádí jako zemi původu Mexiko. Archeologové nacházejí nejstarší pozůstatky čivav již z doby 1300 až 500 let před naším letopočtem.

Z toltéckých řezeb a rytin, pocházejících z 9. století víme, že se na území dnešního Mexika choval druh psa, podobou nápadně připomínající dnešní čivavu. Plemeno neslo název Techichi a je považováno za prapředka většiny mexických a středoamerických plemen psů.

Aztékové pak připisovali těmto mini pejskům velký náboženský význam, takže byli přesvědčivým důkazem úcty, vzdávané bohům. Věřilo se, že hříchy pána se mohou přenést na psa, proto byl při pohřbu indiána šípem zabit i jeho pes, dostal kolem krku jakési vodítko a byl pohřben spolu se svým majitelem. Pověst říká, že pes vzal mrtvého přes devatero řek do Meitlantecutli - země smrti. Protože byla pro Aztéky žlutá barvou smrti, obětováni byli pouze žlutí psi. Který jiný psík by prokázal takovou věrnost, oddanost a lásku a čekal na svého pána, aby ho převedl až do aztéckého nebe, když ne čivava...

Kolem roku 1500 vtrhla na indiánská území armáda španělských dobyvatelů, v čele s Hernandem Cortézem, a zničila rozvíjející se aztéckou civilizaci. V paláci poraženého panovníka Montezumy II. se našly stovky čivav s mezerami v lebkách( fontanely) - šlo tedy o čistokrevné čivavy. Pro španělské vojáky se pak tito psi stali nejvýznamnější složkou jídla...

První záznam o čivavě jako o samostatném plemeni pochází z roku 1884, kdy byla ve Filadelfii vystavena jako Chihuahua teriér. Podnikaví Mexičané je začali prodávat turistům a tak se čivavy rozšířily prakticky do celého světa. Jméno dostaly podle mexického státu Chihuahua, ležícího na jižní hranici USA. Jako první byl v Americe oficiálně zaregistrován pes jménem Midget. V roce 1915 bylo v americkém kynologickém klubu zapsáno 30 čivav, v sedmdesátých letech už byl jejich počet 30 000.

Do naší země byla první čivava dovezena roku 1971. Jednalo se o krátkosrstou fenku Carissimu Ali-Ettes, importovanou z USA chovatelskou stanicí Z Neuštejna. Nyní už počet zápisů v české plemenné knize daleko převyšuje číslo 10 000. Plemeno čivava se u nás stává stále oblíbenějším.

-převzato z netu .-))
Chovatelská stanice Fredina Agi
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one