205224-508b27279c25c.png

Výbavička pro štěnátko

Ještě před příchodem nového člena domácnosti si mnoho lidí klade otázku, co a jak mu připravit, aby se ten uzlíček cítil u nich dobře.

(pokusím se vám to trošku ulehčit svými zkušenostmi)

Z naší chovatelské stanice si každé štěně odnáší výbavičku  pár nezbytných věcí, usnadnující pro štěně přechod do nového prostředí - kšandičky a vodítko, pelíšek, hračky, krmivo apod.)
výbava.jpg
Pelíšky

Pelíšky

Asi první co každého napadne je - Kde bude spát?
 
Pro štěndo je důležité mít svůj pelíšek, své místečko svůj azyl. Ale podle mého úsudku je mu jedno jestli pelíšek stál 3sta, nebo 3 tis. Pro něj je důležité, aby se v něm cítil dobře a byl blízko své nové rodiny. Takže pelíšek je tak trochu i o vkusu majitele, co doma mít chce a co se i jemu líbí.  Pelechů je trhu nepřeberné množství, od molitanových, různé matrace, proutěné, plastové až po supr pohovky .-))

Jen berte v úvahu, že štěndo roste...tudiž to co se vám zdá nyní super, může mít za měsíc malé. Berte na zřetel, že pelech štěně dokáže supr ušmudlat...aby se dal vyprat ( takže pelech s potahem k zahození není - nebo takový, který se dá strčit do pračky celý). Nezapomente, že štěně bude jako malé dítě...takový proutěný pelíšek při výměně zoubků může mít trvanlivost jednu noc .-))

Proto doporučuji vašemu novému broučkovi pořídit ze začátku obyčejnější pelíšek, pratelný. Až vyroste z puberty a bude z něj pán pes - tak mu kupte pelech, který se vám líbí a hodí do interieru.

(vím, jaká je doba a tak vždy napíšu i tu nejlevnější možnou variantu - věřte, že štěněti za pelech poslouží i starší čistá matrace, nebo teplá předložka a na ní např. menší deka po dětech, nebo deka složená a oblečená do staršího povlečení at nemusíte stále prát deku.-))- víc ocení, když bude ve vaši společnosti, než sám v pelechu za tisíc)


Většina psů, až dospěje sebou stejně nejraději pak fláknou doprostřed pokoje, kde jsou jeho páničci a jen jedním pootevřeným okem pozorují, jak je všichni musí překračovat.-))
Misky

Misky

Z čeho bude baštit?

na obrázku je tzv. bar pro psy  - misky na posuvném stojanu. Je to řešení trvalé - doživotní! Tyhle misky budou se štěnětem růst a zůstanou mu doživotně - investice, která se jistě vyplatí.
Výhoda těhle misek - jak jsem psala, rostou se štěnětem, žádný velký pes by neměl jíst z misky z podlahy - chránite jeho zažívací systém. další výhodou je, že s miskou pes nikde nebude "cestovat" ani při jídle a nebude si s ní hrát atd. Misky jsou nerezové, prakticky nezničitelné, dobře se myjou i vyndavají ze stojanu...pes má k dispozici vždy vodu a své granulky na jednom místě - žádný nepořádek. Doporučuji misky o velik. 2 litrů - oceníte to zvlášt v létě. obsah misek je měřen až po okraj, opravdu nejsou tak velké, jak se zdá.

Doporučuji ještě mít jednu misku - na dobrůtky .-)) Klasická miska nerezová s gumou at pes za ní neběhá při jídle .-)) OnO vždyt piškotky s tvarohem tááááááááák chutnají.-))


(a slíbená úsporná varianta - misky doma jsou, tak je aspon postavte např. na malou štokrličku, nebo kutil pániček vymyslí něco lepšího.-)) hlavně ale, at se pes tak k jídlu neohýbá..opravdu to pro jeho žaludek není dobré)
Krmení

šetřit můžete na všem, ale nikdy ne na stravě!!!

Kvalitní strava a láska ke zvířeti se vám vždy vrátí!

O tom jak je důležitá správná a kvalitní strava i pro psy snad nemá cenu diskutovat. Naše štěnata si odvážejí do nových domovů i krmivo, na které jsou zvyklé a s "návodem" co mají rády, na co jsou zvyklé. Vždy se snažím své psy krmit kvalitními krmivy, pes je masožravec a proto i krmiva (granule) vybírám podle toho! Mimo granulí jsou psi i štěnata navyklé na maso jak vařené tak syrové, zeleninu, ovoce a mléčné výrobky.

Nyní krmíme  značkami - Taste of the Wild, Nutra Gold, Essential, Olivers
Obojky

Bude to znít možná divně, ale pro kolie je vhodným obojkem tzv polostahovák. Není to z důvodu, že by kolie byla neovladatelná, ale z toho důvodu, že kolie má velmi úzkou hlavu a široký krk, tudiž když by se např. kolie lekla - bezproblému se vám z klasického obojku "vysleče". Takže polostahovák není pro výcvik, ale více pro její bezpečnost. Pro štěně je nejvhodnější postrojek (kšandičky, neboli kšírky)

(řetízkový polostahovák stojí doslova pár korun)
manmat-obojek-ikona-2.jpg
rogz-voditka_5002.jpg
retizkovy-polostahovaci-obojek-jednorady.jpg
Čím česat?

k úpravě kolie je kartáč a hřeben nezbytný - jako každý člověk používá jiný hřeben, každý chovatel preferuje jiný i pro psa....Zvláště paničky jistě si najdou svůj způsob česání toho svého miláčka - výběr hřebenů a kartáčů je velký..

( a na prvních pár dnů, jistě najde rodina kartáč, ketrý může postrádat a sami se rozhodnou co jim bude vyhovovat víc)
kartáč.jpg
hřeben.jpg
kleště.jpg
S čím si bude hrát?

To že si štěně hraje, že je stejné, jako malé dítě nemusím psát. Dnes je spousta hraček na trhu a jistě nějaké nejdete i doma. Plyšák na kterém se tááááák fajn leží, pískací hračka, která okamžitě upoutá pozornost, nějaký aportek pro který bude s radostí běhat, menší balonek na házení, nebo větší na fotbal- skýtá mnoho zábavy pro psa i pánička. - štěně ani netuší, co vše se hrou učí...

Myslím, že každá domácnost najde nějakou vhodnou hračku, nějakou jistě dostane např. i pod stromeček .-)) a když dítě donese svého použitého plyšáčka a tím se rozdělí - vzniká zde kamarádství...

Jen nikdy nenechte štěně hrát si např. s botou.....ono opravdu nepochopí rozdíl mezi starým škrpálem co jste mu dovolili vzít  - od lodiček za 1500kč a to ještě od návštěvy .-))
plyšák.jpg
hračka.jpg
činka.jpg
Nikdo z nás se asi nevyhne cestování se psem v autě.

Na každém majiteli záleží, jaké bezpečnostní prvky si vybere pro svého psa.
Nezapomente, že vy rozhodnete, jak bezpečně se poveze pes - bezpečnost jeho i vás samých, by jste měli mít vždy na paměti.

rozklikněte
autosít.jpg
postroj.jpg
ochrann_economy+dvou-seda-ekov-o.jpg
ochrann-a+mre-urz+do+n-akladov-oho+prostoru.jpg
ochrann-u+potah+do+zavazadlov-oho+prostoru.jpg
cestovní pelech do zavazadlového prostoru.jpg
Chovatelská stanice Fredina Agi
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one